Podpisanie Listu Intencyjnego

Kolej na Piławę Górną!

Tuż przed Świętami, w Urzędzie Miasta Piława Górna doszło do spotkania udziałowców spółki Dzierżoniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z burmistrzem Krzysztofem Chudykiem. Efektem tego spotkania było podpisanie Listu Intencyjnego w związku z zamiarem przystąpienia do Spółki kolejnego udziałowca.

Wcześniej, na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Dariusza Madejskiego, prezes DTBS zapoznał piławskich radnych z zasadami wynajmu mieszkań w systemie Towarzystw Budownictwa Społecznego. Prezentacja spotkała się z przychylnym zainteresowaniem co zaowocowało wolą podjęcia wspólnych działań w celu przygotowania koncepcji architektonicznej i rozpoznania zainteresowania tą formą budownictwa na terenie Piławy Górnej.

Budownictwo mieszkaniowe w systemie TBS ma wsparcie ze strony państwa poprzez preferencyjne kredyty i dotacje dla gmin z przeznaczeniem na aport finansowy do spółki, który pozwala TBS budować mieszkania na wynajem po zdecydowanie niższych kosztach. Dzięki temu czynsz w tym systemie jest również niższy niż na wolnym rynku bowiem Dzierżoniowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką międzygminną działającą w systemie non profit, co oznacza, że spółka nie jest nastawiona na generowanie maksymalnego zysku lecz na optymalizowanie stawki czynszu. Mieszkanie w TBS jest przeznaczone dla tych rodzin, które z jednej strony posiadają dochody przewyższające progi dla mieszkań komunalnych, a jednocześnie nie dają możliwości ubiegania się o kredyt na zakup mieszkania.

Filmik dotyczący tego wydarzenia można obejrzeć pod linkiem: https://doba.pl/ddz/artykul/wladze-pilawy-gornej-chca-wiecej-nowych-budynkow-wielorodzinnych-podpisano-list-intencyjny-z-dzierzoniowskim-towarzystwem-budownictwa-spolecznego-zobacz-wideo-/69690/15